Jak přepravovat kočku v autě - tipy a triky
Kočky jsou od přírody náchylné na stres a přeprava pro ně není vždy příjemná událost.
V tomto článku si shrneme, co kočka prožívá a jak to udělat, abychom kočičku dopravili na místo co nejpříjemněji.
Kdo je připraven, není překvapen
Všechna zvířátka se musejí v autě převážet tak, aby neohrozila řidiče (jinak můžeme dostat pokutu). To znamená, že je nutné zajištění proti volnému pohybu. Kočka potřebuje na převoz přepravku (nejlépe plastovou, protože má mocné drápky) nebo postrojek s vodítkem, který se dá v autě připnout jako běžný pás. Přepravka má výhodu v tom, že se kočička v čekárně u veterináře bude cítit více v bezpečí před pejsky a ostatními zvířátky.
Zvolíme-li přepravku (což je nejčastější řešení), můžeme ji na sedačce uchytit bezpečnostním pásem. Některé přenosky mají k tomuto účelu zvláštní výřez. Uchycení je dobré pro zajištění během jízdy. V případě nehody však tento způsob nestačí, protože přepravky nejsou primárně určeny pro bezpečnostní zajištění během dopravní příhody, a tak se jejich stěny protrhnou a zvířátko vyletí ven.
Nezoufejme, existuje řešení:
Správné umístění přepravky
Posuneme přední sedadlo spolujezdce kousek dopředu, abychom si nachystali místo. Za sedačkou se nachází prostor pro nohy cestujícího sedícího vzadu. Tuto prohlubeň využijeme na umístění přepravního boxu.
obrázek: svetkocicek.cz
Jakmile se nám podaří usadit přepravku, aby se nehýbala, posuneme přední sedadlo o kousek zpět, aby nezůstala mezera. Hotovo!
Eliminujte stres
Kočička může během přepravy pociťovat stres. Abychom mu co nejvíce předešli, necháme přenosku v bytě na viditelném místě. Většina přepravek má dvířka, která můžeme úplně sundat, a dovnitř dát třeba deku, aby se mohla používat i jako pelíšek. Jestliže bude kočka tuto věc znát z běžného života, nebude překvapená, až ji vezmete do ruky. Ve chvíli, kdy ji uložíte dovnitř, bude klidná a nebude se vehementně snažit dostat ven.
V případě, že máme kočičku velmi náchylnou ke stresu, nemocnou na srdíčko apod., můžeme (v případě prohlídky nevyžadující odvěr krve či moči) využít také utišujících prostředků s krátkou dobou účinnosti. V naší nabídce najdete jen přírodní přípravky, které nemají žádné závažné vedlejší účinky.
Dejte vzpurnou kočku do přepravky
Může se stát, že vás čeká nevyhnutelná návštěva veterináře a kočička odmítá dobrovolně vstoupit do přenosky. Preventivně pomůže zapojení přepravky do běžného života, jak je popsáno výše. Některé bedýnky mají možnost vrchního otevírání, které nám problém eliminuje. Pokud vrchní otevírání nemáme nebo zjistíme, že nám také nevyhovuje, přistoupíme k osvědčené technice:
Tento úkon se lépe dělá ve dvou lidech. Dobře si ho nastudujte, aby se vám povedl rychle.
- Člověk č. 1: Držíte přepravku u země vchodem vzhůru.
- Člověk č. 2: Za krkem se nachází místo, kam se kape antiparazitní spot-on. Kolem této prohlubně naberete do hrsti kůži a pevně ji sevřete. Kočku tímto paralyzujete.
- Člověk č. 2: Současně použijete druhou ruku k podebrání zadečku.
- Člověk č. 2: Kočičku zvednete a opatrně ji spouštíte do přepravky zadečkem napřed.
- Člověk č. 1: Rychle zavřete přepravku.
Jak kočce zpříjemnit cestu autem
Až se vám podaří umístit kočičku do přepravky, může nastat sitauce, že bude vaše chlupatá společnice považovat tento způsob přepravy za velmi nekomfortní, nebude se cítit bezpečně. Můžete tedy využít ještě postrojku určeného do auta.
obrázek: trixie.de
Jakmile se kočka v přepravce dostane do vozidla, můžete ji z přenosky vyndat a nasadit jí postrojek s bezpečnostním pásem. Posaďte se v autě vedle ní a během jízdy ji utěšujte a hlaďte. Až se dopravíte do cíle, kočičku pro přesun z auta do budovy vraťte opět do přepravky.
Závěrem
Kočku z přepravky nepouštějte ven, dokud nebude v bezpečném prostoru, ze kterého nemůže uniknout. Můžete kočičku uklidňovat hlazením v případě, že má váš přepravní box nahoře otvor pro ruku.
Příjemnou cestu!
Autorka článku: Bc. Ellen Černochová
Za sdílení děkujeme. Kopírování textu ani jeho částí není dovoleno.