Náš e-shop je až do 3.1. mimo provoz (dárkové poukazy koupit lze).

4.1. - 5.1. pak využijte kód na slevu 5 % z celého nákupu: VANOCE24 (slevy se sčítají)

Našel/našla jsem kotě, co dělat?

Není obvyklé, aby se koťátko jen tak samo potulovalo. Pokud se vám do cesty dostalo kotě a vy jste si jistí, že se v blízkosti nenachází jeho maminka, a rozhodli jste se ho zachránit, jste bez nadsázky hrdinové! V každém případě je dobré zachovat si chladnou hlavu a zvolit vhodný postup.

Pokud nám koťátko nepřipadá zraněné, nemusíme ihned běžet k veterináři, ale je velmi vhodné umístit ho do karantény. Ta může být docela provizorní - vyčleňte kotěti místnost a nepouštějte k němu případné další domácí mazlíčky.

Může se stát, že zrovna nemáte možnost zaskočit k veterináři nebo do obchodu a nemáte doma potřebnou výbavu.

 

Základní návod pro první den

včetně tipů na domácí ošetření

  1. V první řadě potřebuje nalezeneček toaletu. Určitě doma najdete nějaký lavor či misku. Pokud je miska vyšší, položte vedle ní nějaký stupínek. Nasypte do ní písek či něco obdobného sypkého. Pokud nic nenajdete, použijte hlínu.Misky ve stojánku

  2. Dále budete potřebovat dvě malé misky. Do jedné nalijte vodu (denně měňte) a do druhé dejte maso na kousky nebo alespoň něco "z masa". Maso nenechávejte v misce delší dobu (rychle se kazí), raději dávku rozdělte do několika menších. Pokud kočička odmítá jíst, je to nejspíše tak malé koťátko, že ještě není naučené na pevnou stravu. Maso tedy vyměňte za smetanu nebo zředěné kondenzované mléko.

  3. Kotě prohlédněte. Nafouknuté bříško (před jídlem) ukazuje na přítomnost parazitů. Existují i další znaky začervení, ale těmi se nebudeme zabývat. Odčervení je i tak nezbytný krok, který vás bude v nejbližší době čekat. Dnes si již můžete vybírat, zda zvolíte způsob chemický (koupíte u veterináře) nebo odčervení pomocí bylinek.

  4. "Kávová sedlina" v uších pravděpodobně znamená ušní svrab. Ten můžete vyřešit i sami pomocí běžného ušního roztoku pro kočky v kombinaci s nějakým olejíčkem, který účinkuje proti roztočům. Tento způsob je zdlouhavější než ošetření u veterináře (je potřeba čistit denně několik týdnů).

  5. Zalepená očička či hnědé soplíky u čumáčku jsou typickým problémem koťátek a jedná se o kočičí rýmu. Veterinář nasazuje antibiotika. Ta je možné nahradit propolisem nebo např. česnekem. Česnek je toxický, a to i pro člověka, pokud se konzumuje ve velkém množství. Česnekové výrobky pro zvířátka můžete používat bez obav, je na nich uvedeno bezpečné dávkování.

  6. Odstraňte ze srsti klíšťata. Existují různé praktické pomůcky. Dbejte na to, abyste nemačkali břicho tohoto parazita.Kleště na klíšťata Karlie3

  7. Velmi důležité je zjistit, zda koťátko nemá blechy. Těm je věnován zvláštní článek. Pokud blechy zjistíte, pobývejte s tím malým chlupatým stvořeníčkem v jiném oblečení. Budete mít méně práce s jejich následným odstraněním.

 

Jestliže už máte doma kočičky a chcete mezi ně koťátko umístit, ať už dočasně či natrvalo, je dobré ho otestovat na přenosné choroby (u veterináře).

 

Uff, tak začátek máte za sebou!

Provizorní vybavení je vhodné v dohledné době vyměnit pro dobro všech zúčastněných za základní či rozšířenou výbavu.

Že by vás teď ještě zajímala jedna věc? Je to kocourek nebo kočička? :) Kocourci mají svoje poznávací znamení od zadečku dál než kočičky a najdete ho na takovém chlupatém lehce vyvýšeném místečku. Má tvar kuličky, zatímco u kočičky je znamení (často tmavší barvy) prodloužené do čárky či obdobného tvaru. V pozdějším věku poznáte kocourka bezpečně podle varlat, pokud není vykastrovaný. Kocourci jsou také méně obratní co se týká čistoty. Proto si u nich můžete všimnout, že nemají svoji hygienu provedenou úplně na sto procent nebo že se jejich jídlo objevuje i kolem misky :) Kocourci jsou často mazlivější než kočičky, více vyhledávají společnost člověka.

Dobrým odlišovacím znamením (ale ne stoprocentním) jsou některá zbarvení. Rezaví (či bílo-rezaví) bývají kocourci, želvovinové (strakaté kočky s podílem rezavé barvy vypadající jako vytažené z komína) jsou zase kočičky. Pokud se vám do rukou dostalo tříbarevné koťátko, tak to bude nejspíše kočička.

Zrzavá kočka

obrázek: freeimages.com

 

Co když něčí je?

Kočka je dle platných předpisů ČR hospodářské zvíře stejně jako pes, což znamená, že by každá kočička měla mít svého majitele a držet se u jeho obydlí.

Existuje tedy možnost, že koťátko má svého majitele, který ho právě hledá. Při nalezení koťátka či dospělé kočičky doporučujeme vyvěsit v okolí několika ulic letáky s jeho fotografií a vyčkat několik dní.

Na leták nikdo nereagoval a vy jste se rozhodli si koťátko nechat? Abyste zabránili situaci, které jste byli právě sami vystaveni, nechejte svoji kočičku vykastrovat. Kastrované kočičky se drží u domu, čímž se minimalizuje riziko srážky s vozidlem při toulkách po širokém okolí.

Mýty o škodlivosti kastrace už byly dávno vyvrácené. Pokud chcete mít 100% jistotu, tak nechejte před zákrokem udělat vyšetření srdíčka a pohlídejte si, aby byl u operace někdo zkušený (kvůli narkóze). Kastrace je běžnou operací, kterou veterináři zvládají na jedničku :)

 

Co když si ho nemůžu nechat?

I kočička, kterou nemůžeme adoptovat, si zaslouží svůj domov. Pokud máte možnost ji nějakou dobu ubytovat doma, tak můžete zkusit koťátko vyfotit, sepsat o něm pár vět (např. jestli je mazlivé, co mu chutná, jestli zvládá chodit na kočičí WC, s čím si rádo hraje) a podat inzerát na k tomu určené servery nebo např. na facebook. Druhou možností je kontaktovat místní útulek nebo ještě lépe kočičí depozitum, které provozují v drtivé většině lidé, kteří nade vše milují kočičky.


Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Za sdílení článků děkujeme.