Náš e-shop je až do 3.1. mimo provoz (dárkové poukazy koupit lze).

4.1. - 5.1. pak využijte kód na slevu 5 % z celého nákupu: VANOCE24 (slevy se sčítají)

Výchova koček

Jak vychovat kočku? Kočka je chytré stvoření a dokáže pochopit výchovné snahy (i když občas nerada). Je ale zapotřebí začít co nejdříve.

Chtěli byste s kočičkou chodit ven jako s pejskem?

Pokud toužíte po venkovních procházkách, začněte už od koťátka - čím dříve, tím lépe. Kočky nejsou jako pejsci, nedrží se u svého majitele. Proto je nutností postroj pro kočky s vodítkem. Skvělou volbou jsou vyjížďky na chatu. Kočka, kterou navyknete na nošení postrojku, nemusí být při převozu v přepravce, stačí jí bezpečnostní postroj do auta.

Způsoby zvykání na nošení:

1) Koťátko zvykejte na postrojek postupně, nejdříve ho nasazujte na krátkou dobu, pak zkoušejte s kočkou chodit na vodítku jen doma a kočičku hodně chvalte.

2) Pokud první způsob nefunguje, nasaďte postrojek těsně před odchodem z domu.

Jak často krmit a jaké jsou krmné dávky?

Co se týče granulek, krmné dávky uvedené na obalech prosím považujte za orientační. Pokud kočka nemá nadváhu, není potřeba jí dávku odměřovat. Abyste předešli nadváze, je potřeba kočku nepřekrmovat kapsičkami či konzervami. Pokud se plně řídíte krmným návodem a dáváte 2 - 3 kapsičky denně, kočka už pak prakticky nepotřebuje granule.

Dalším krokem k zabránění vzniku nadváhy je celodenně plná miska. V odborné literatuře se dočtete, že kočka může uskutečnit desítky návštěv misky s krmivem za den. Kočky opravdu jedí po malých dávkách a často. Kdybyste tedy kočičce podali krmivo jednou denně, snažila by se zhltnout celou misku, což by vedlo k nežádoucímu přejídání.

Mňoukající kotě

 obrázek: freeimages.com

(Nežádoucí) mňoukání

Hned na začátku vašeho soužití s kočkou rozhodněte, kdo tady bude vedoucí. Pokud budete reagovat na kočičí mňoukání tak, že se budete snažit najít problém, který kočce vadí, je to správně. Ale jestliže má kočka k dispozici granule, na mňoukání nereagujte podáním krmiva navíc, jinak si bude kočka "vymňoukávat" masíčko.

Uvědomte si, že kočka rychle zjistí, jak reagujete, a podle toho pak bude svůj hlásek používat.

Škrábání, ničení nábytku

Pokud máte kočičku jen doma, myslete na to, že se potřebuje vydovádět. Umožněte kočce běhat ve výškách. Pomohou police na zdi, vysoké škrabadlo. A věnujte kočičce několik minut denně na hru s mávátkem či jinou zajímavou hračkou.

Kočka mňoukající

obrázek: freeimages.com

Kdy dávat pamlsek, konzervu nebo maso

Pokud se rozhodujete, že budete kočičce podávat "mňamku" v pravidelných intervalech, počítejte s tím, že za určitou dobu bude vědět, kdy má dobrůtka přijít. I když ji naučíte tak, aby si dobrůtku "nevymňoukávala", stejně vás může popohánět například upřeným pohledem či probouzením, pokud jste se rozhodli pro podávání v ranních hodinách. Pro dobrůtky doporučujeme využívat večerních hodin.

Jak naučit kočku na "nesmíš"

Kočky nesnášejí hluk, takže je od nežádoucí činnosti odradí např. šustění novinami nebo hlasitý povel "nesmíš", možno použít v kombinaci s odpuzovačem. Také dobře funguje, pokud se prstem dotknete čumáčku. Po nějaké době takového nacvičování už stačí zdvižený prst a kočka už pak ani nepotřebuje slyšet povel. Na kočku nikdy nepoužíváme fyzické tresty.

Výchova

obrázek: freeimages.com

Kočičí byt

Zatímco vy vnímáte kočku jako vetřelce ve vašem bytě, který musí akceptovat všechna pravidla, kočka vidí své teritorium, ve kterém jste vy tím vetřelcem. Jakýkoli zásah do svého teritoria nese nelibě. Proto si velmi dobře promyslete, která místa kočce znepřístupníte, resp. omezte tato místa na minimum.

Kočka je nečistotná, jak ji to odnaučit?

Malá koťátka se učí čistotnosti od maminky, je vhodné je od počátku učit na záchůdek. Pokud tedy hledáte koťátko, zajímejte se o to, jak je naučené na kočičí WC.

Kočka, která umí správně chodit na záchůdek a zničehonic začne být nečistotná, tím dává najevo, že ji něco trápí. Mohou to být zdravotní problémy nebo stres. Ten způsobují změny, jako např. přesunutí/odstranění oblíbeného pelíšku, znemožnění konání oblíbené činnosti (např. kočka se ráda dívá z okna a vy spustíte žaluzie, nebo ráda chodí na procházku za dveře bytu a vy jí to nedovolíte, nebo se ráda mazlí každý večer a vy jste si zrovna neudělali čas).

Pokud se nějaká "nehoda" přihodí, kočku netrestejte - dává vám přeci najevo, že ji něco trápí. Raději přemýšlejte, jestli jste nezasáhli do jejích rituálů.

Deska

obrázek: Trixie

Jak naučit kočku na škrabadlo

Ukažte kočce vlastní rukou, jak má škrábat na škrabadle. Pokud si to sama nezkusí, zkuste jemně chytnout její packu a položit ji na škrabadlo. Jakmile kočka zaškrábe, pochvalte ji, pohlaďte a případně odměňte pamlskem.

Pokud škrábe na plochách, kde je to nevhodné, použijte povel "nesmíš" (viz výše) a případně také odpuzovač. Jako motivace ke škrábání na škrabadle může posloužit také catnip (šanta kočičí).

Jak si hrát

Koťátka jsou tak malinkatá a miloučká! Myslete na to, že drápky budou jednoho dne větší a ostřejší, stejně jako zoubky. Proto nenechte kotě, aby vás kousalo nebo škrábalo. Teď se vám to zdá zábavné, ale za nějaký čas zjistíte, že přecijen nechcete pociťovat při hraní či mazlení bolest. Odnaučování je pak těžké. Nehrejte si s rukou. Radši zkuste vábničku.

Packa na kůži

obrázek: canva.com


Máte dotaz? Podívejte se do naší kočičí poradny nebo nás rovnou kontaktujte. Nejsme kočičí psychologové, ale máme zkušenosti se smečkou kočiček.

Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Za sdílení článků děkujeme.